Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Dan-Mircea Popescu Versiunea pentru printare

Dan-Mircea POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.36 TELEORMAN

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2004 - Vice-Chairman
 sep. 2003 - feb. 2004 

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(dec. 2003 - sep. 2004)
(jun. - sep. 2004)
(until dec. 2003) - Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since dec. 2002 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bolivia 
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:454 (in 57 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 10, din care 1 promulgata lege
Member of the13 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 21 september 2020, 15:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro