Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Florin Aurelian Popescu Versiunea pentru printare

Florin Aurelian POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA, uninominal college no.4
end of the mandate: 2 march 2016 - resignation - HCD nr.11/2016

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2014
 
independent  - since feb. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2014

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium - until mar. 2016
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until mar. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:9 (in 9 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 13, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 5
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 24 september 2020, 14:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro