Gabriel TIȚA-NICOLESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.8 BRAȘOV, colegiul uninominal nr.4
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în dec. 2009
 
independent  - din dec. 2009
 - până în apr. 2012
PDL-Partidul Democrat Liberal - din apr. 2012

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în dec. 2009
Grupul parlamentar al deputaților independenți - din dec. 2009
 - până în mai 2010
  - din oct. 2010
 - până în sep. 2011
Grupul parlamentar progresist - din sep. 2011
 - până în apr. 2012
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - din apr. 2012

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități (din mar. 2010)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (dec. 2009 - mar. 2010)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în oct. 2009)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Danemarcei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Armenia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Spaniei