Dumitru PARDĂU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.35 SUCEAVA
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în dec. 2006
 
independent  - din dec. 2006
 - până în feb. 2008
PDL-Partidul Democrat Liberal - din feb. 2008

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în dec. 2006 Vicelider - din sep. 2005
 - până în dec. 2006
Grupul parlamentar al Partidului Democrat
care se transformă în Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal
în feb-2008
 - din feb. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci (din sep. 2008)
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (mar. 2007 - sep. 2008)
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (feb. 2005 - feb. 2007)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în feb. 2005)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu UNESCO - până în apr. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Austria - până în apr. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta - până în apr. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia - până în apr. 2007