Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Răzvan Țurea Versiunea pentru printare

Răzvan ȚUREA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.6

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until dec. 2009
 
independent  - since dec. 2009

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until dec. 2009
The parliamentary group of non affiliated MPs - since dec. 2009
 - until sep. 2011
The progressist parliamentary group - since sep. 2011

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since oct. 2012)
Committee for Labour and Social Protection (apr. 2011 - oct. 2012) - Vice-Chairperson (since may 2011)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until apr. 2011)

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with South Africa 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 
 Friendship parliamentary group with Australia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 12, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 25 september 2020, 22:01
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro