Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.cristibusoi.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Cristian Silviu Bușoi Versiunea pentru printare

Cristian Silviu BUȘOI
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 29 november 2007 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Health and Family

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (until may 2007)
The Committee for European Integration (dec. 2006)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - until oct. 2007 member
Member of the European Parliament - since apr. 2007
 - until nov. 2007
 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Estonia - until nov. 2007 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - since apr. 2007
 - until nov. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 27 plenary sittings)
Political declarations:19
Legislative initiatives: 24, din care 7 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 29 september 2020, 17:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro