Parliamentary activity
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Vasile Sălăgean Versiunea pentru printare

Vasile SĂLĂGEAN
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 19 december 1991 - resignation - HCD nr.22/1991
replaced by: Alexandru Ciacoi

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees
Committee for Health, Labour and Social Protection

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until dec. 1991 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until dec. 1991
 Friendship parliamentary group with U.S.S.R. - until dec. 1991
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until dec. 1991
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until dec. 1991

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 9 august 2022, 1:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro