Gelu VIŠAN
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ, uninominal college no.8

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party  Secretary - since feb. 2009
 - until sep. 2010
   Secretary - since feb. 2011

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since nov. 2010)
Committee for Foreign Policy (until nov. 2010)

Standing committees - joint

Inquiry committees
- Vice-Chairperson

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador - until mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica 
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan