Ioan Aurel RUS
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania)  Leader - since oct. 2007
 - until feb. 2008

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since feb. 2006) - Secretary (since sep. 2006)
Committee for Standing Orders (since feb. 2008) - Secretary (since feb. 2008)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side) - since may 2006 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile 
 Friendship parliamentary group with Malta