Sever VOINESCU-COTOI
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.31 PRAHOVA, colegiul uninominal nr.10

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2010 - feb. 2011 - Secretar
 feb. - sep. 2010 
 sep. 2009 - feb. 2010 
 feb. - sep. 2009  - din apr. 2009

Formatiunea politica:
PDL-Partidul Democrat Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal 

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă
Comisia pentru afaceri europene

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României
Comisia comună specială pentru analizarea crizei intervenite în funcționarea justiției

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă pentru verificarea sumelor cheltuite de Ministerul Tineretului și Sportului, sub semnătura doamnei ministru Monica Iacob-Ridzi, pentru organizarea «Zilei Tineretului»

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO  Șeful delegației

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel