Ioan VIDA-SIMITI
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 1996-2000

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.13 CLUJ
pe listele Convenției Democrate Române

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 1999 - Secretar
 feb. - iun. 1999 
 sep. - dec. 1998 - Chestor
 feb. - iun. 1998  - din feb. 1998

Formatiunea politica:
 
PNTCD-Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat Civic-Ecologist 

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ (din feb. 2000)
Comisia pentru învățământ (până în feb. 1998)

Comisii permanente comune
Comisia Parlamentului României pentru Integrare Europeană (din mai 2000)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Albania - din feb. 1997 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg - din noi. 1997
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei - din feb. 1997