Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Nicolae Popa Versiunea pentru printare

Nicolae POPA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.1 ALBA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until apr. 2007
 
independent  - since apr. 2007
 - until may 2007
PNL-National Liberal Party - since may 2007

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Humanist Party of Romania (social-liberal) - until apr. 2007 Vice-Leader - since feb. 2005
 - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since may 2007 Vice-Leader - since feb. 2008

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Vice-Chairperson (since sep. 2008)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - until may 2007 member
  - since nov. 2007
 - until oct. 2008
 substitute member
  - since oct. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt 
 Friendship parliamentary group with Croatia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:245 (in 166 plenary sittings)
Political declarations:27
Legislative initiatives: 76, din care 23 promulgate legi
Questions & Interpellations: 50

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 october 2019, 10:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro