Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Gherasim Gazi Versiunea pentru printare

Gherasim GAZI
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
elected la nivel national

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Secretary
 feb. - jun. 2000 - Quaestor

Organization of the national minorities:
 
Hellenic Union of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the national minorities 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until feb. 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 7, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 30 november 2020, 3:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro