Cristina TRĂILĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 27 june 2017 - HCD nr.54/2017
replaces: Gheorghe-Eugen Nicolaescu

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2017 Vice-Leader - since sep. 2018

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 2017)

Inquiry committees - joint
- Vice-Chairperson (since oct. 2017)
- Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Mongolia - since mar. 2018
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since mar. 2018
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since mar. 2018