Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Werner Horst Brück Versiunea pentru printare

Werner Horst BRÜCK
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
elected la nivel national
end of the mandate: 13 november 1997 - resignation
replaced by: Eberhard-Wolfgang Wittstock

Organization of the national minorities:
 
Democratic Forum of Germans in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the national minorities 

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues - Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada - since feb. 1997
 - until nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - since feb. 1997
 - until nov. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 29 november 2021, 13:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro