Dan Coriolan SIMEDRU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 1996-2000

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.1 ALBA
pe listele Convenției Democrate Române
data validarii: 10 iunie 1997
înlocuieste pe: Costin Georgescu

Formatiunea politica:
 
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal 

Comisii permanente
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (din sep. 1997) - Vicepreședinte (din oct. 1997)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Lituania - din mai 1998
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Kuwait - din noi. 1997