Vasile BERCI
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.25 MARAMURES
start of the mandate: 30 october 1997
replaces: Tudor Gavril Dunca

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Education (since nov. 1997)

Groupes parlementaires travaillants
(since nov. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - since feb. 1999 Vice-Chairperson