Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Radu Stroe Versiunea pentru printare

Radu STROE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party - until jul. 2014
 
independent  - since jul. 2014
 - until jan. 2015
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since jan. 2015
 - until mar. 2016
PSD-Social Democratic Party - since mar. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jul. 2014
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2014
 - until jan. 2015
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jan. 2015
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until mar. 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since mar. 2016

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until feb. 2015)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (since feb. 2015)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Czech Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 28, din care 8 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 october 2019, 0:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro