Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Sergiu-Florin Nicolaescu Versiunea pentru printare

Sergiu-Florin NICOLAESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.2 ARAD

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since jan. 2001) - Chairperson
(until jan. 2001)
(until jan. 2001)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (since nov. 2004)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:178 (in 96 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 14, din care 3 promulgate legi
Member of the15 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 26 april 2019, 11:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro