Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Avram Crăciun Versiunea pentru printare

Avram CRĂCIUN
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.2 ARAD, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until oct. 2011
 
independent  - since oct. 2011

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party - until oct. 2011
The progressist parliamentary group - since oct. 2011

Standing committees

(until may 2011)
(until oct. 2009)

Standing committees - joint
(since may 2011)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Netherlands  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 47, din care 9 promulgate legi
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 7 august 2020, 5:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro