Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Oana-Mioara Bīzgan-Gayral Versiunea pentru printare

Oana-Mioara BĪZGAN-GAYRAL
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
USR-Union to Save Romania - until nov. 2017
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since nov. 2017

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until nov. 2017
Non-attached Members - since nov. 2017

Standing committees
Committee on Equal Opportunities for Women and Men - Chairperson (until nov. 2017)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until sep. 2018)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until dec. 2018 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 
 Friendship parliamentary group with Netherlands 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:135 (in 110 plenary sittings)
Political declarations:80
Legislative initiatives: 102, din care 31 promulgate legi
Questions & Interpellations: 100
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 1 december 2021, 13:44
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro