Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
mediation committees
speaches
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Octavian Opriº Versiunea pentru printare

Octavian OPRIª
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.4 BACAU
end of the mandate: 19 may 2004 - resignation - HS nr.19/2004
replaced by: Vasile Cautis

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile - until may 2004 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until may 2004
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until may 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Member of the36 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 26 september 2020, 12:31
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro