Parliamentary activity
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Gheorghe Ivan Versiunea pentru printare

Gheorghe IVAN
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.22 HUNEDOARA
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 12 may 1992 - resignation - HS nr.19/1992

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Mongolia - until may 1992 Secretary
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Australia - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Japan - until may 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 5 july 2022, 13:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro