Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Emilian Prichici Versiunea pentru printare

Emilian PRICHICI
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.4 BACAU

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since may 2004) - Secretary (since jun. 2004)
(feb. - may 2004)
(until may 2004) - Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - since mar. 2003 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 
 Friendship parliamentary group with Croatia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:66 (in 18 plenary sittings)
Legislative initiatives: 1, din care 1 promulgata lege
Member of the15 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 21 june 2019, 2:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro