Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1996-2000 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Liviu Maior Versiunea pentru printare

Liviu MAIOR
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.5 BIHOR
end of the mandate: 24 march 2003 - resignation
replaced by: Teodor Maghiar

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) 

Standing committees

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until nov. 2002) - Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until mar. 2003
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until mar. 2003

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 5, din care 4 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 14 august 2020, 11:58
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro