Liviu MAIOR
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.5 BIHOR
end of the mandate: 24 march 2003 - resignation
replaced by: Teodor Maghiar

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) 

Standing committees

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until nov. 2002) - Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until mar. 2003
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until mar. 2003