Viorel ARION
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.22 HUNEDOARA
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în dec. 2006
 
independent  - din dec. 2006

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în dec. 2006 Vicelider
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - din dec. 2007 Vicelider

Comisii permanente
Comisia pentru privatizare și administrarea activelor statului

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Uniunii pentru Mediterana - până în mar. 2007 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Chile  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Japonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Maroc  Președinte