Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
www.borbelylaszlo.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > László Borbély Versiunea pentru printare

BORBÉLY László
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.28 MURES
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:dec. 2004 - jan. 2005 - Quaestor

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (since feb. 2008)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (feb. 2005 - feb. 2008)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (until feb. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Iceland 
 Friendship parliamentary group with Denmark 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:33 (in 20 plenary sittings)
Legislative initiatives: 4, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 7 august 2020, 7:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro