Parliamentary activity
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Alexandru Mânzală Versiunea pentru printare

Alexandru MÂNZALĂ
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.10 BUZAU
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 21 april 1992 - resignation - HS nr.16/1992

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - until apr. 1992 Secretary
 Friendship parliamentary group with Australia - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Japan - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until apr. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 7 july 2022, 7:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro