Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
1996-2000 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > George Mihail Pruteanu Versiunea pentru printare

George Mihail PRUTEANU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001
 - until sep. 2003
 
independent  - since sep. 2003

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until sep. 2003
Senator non-attached - since sep. 2003

Standing committees
- Secretary (since sep. 2004)
(until sep. 2004) - Vice-Chairperson (until sep. 2003)

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO 
 Friendship parliamentary group with Belgium 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:64 (in 50 plenary sittings)
Political declarations:25
Legislative initiatives: 1, din care 1 promulgata lege
Member of the3 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 3 august 2020, 15:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro