Doina Elena FEDEROVICI
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

SENATOR
Constituency no.7 BOTOSANI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2019 - Vice-Chairman
 sep. 2017 - feb. 2018 - Quaestor
 feb. - sep. 2017 
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada 
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of India