Activitate parlamentară
2008-2012 (sen.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Senatul > László Gyerkó Versiunea pentru printare

GYERKÓ László
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.21 HARGHITA, colegiul uninominal nr.1
data încetarii mandatului: 20 decembrie 2011 - demisie - HS nr.1/2012

Formatiunea politica:
UDMR-Uniunea Democrată Maghiară din România 

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar al Uniunii Democrate Maghiare din România - până în dec. 2011 Vicelider - din feb. 2010
 - până în dec. 2011

Comisii permanente
Comisia economică, industrii și servicii
Comisia pentru egalitatea de șanse (din sep. 2011)
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări (feb. 2010 - sep. 2011)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (mar. 2010 - sep. 2011)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (până în feb. 2010)

Comisii speciale comune
Comisia comună specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru controlul execuției bugetelor Curții de Conturi pe anii 2005, 2006, 2007, 2008 , 2009 și 2010

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda - până în dec. 2011 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Muntenegru - până în dec. 2011
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză - până în dec. 2011

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:6 (în 6 sedinte)
din care declaratii politice:2
Propuneri legislative initiate: 14, din care 6 promulgate legi
Motiuni: 3

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 21 noiembrie 2019, 8:52
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro