Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Florinel Dumitrescu Versiunea pentru printare

Florinel DUMITRESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.36 TELEORMAN, uninominal college no.1

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until nov. 2013
 
independent  - since nov. 2013

Parliamentary group:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - until nov. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since nov. 2013

Standing committees
- Vice-Chairperson
(oct. 2013 - feb. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since jun. 2013 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 60, din care 18 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 24 september 2020, 14:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro