Radu Cătălin MARDARE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since feb. 2008)
(since dec. 2007)
(until dec. 2007)

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - since sep. 2008 member
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - since mar. 2007 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Czech Republic  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama