Petru EHEGARTNER
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.37 TIMIȘ, colegiul uninominal nr.2

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în sep. 2014
 
independent  - din sep. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în sep. 2014
Grupul parlamentar Liberal Conservator - din sep. 2014

Comisii permanente
Comisia pentru dezvoltare și strategie economică (din mar. 2016)
Comisia pentru transporturi și energie - Vicepreședinte
Comisia pentru mediu (oct. 2015 - mar. 2016)
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital (până în mar. 2015)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru avizarea Proiectului de Lege privind unele măsuri aferente exploatării minereurilor auro-argentifere din perimetrul Roșia Montană și stimularea și facilitarea dezvoltării activităților miniere în România

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Federația Rusă  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză 
 Grupul parlamentar de prietenie cu India