Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (sen.)
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Vasile Ion Versiunea pentru printare

Vasile ION
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.10 BUZAU, uninominal college no.3

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2011
PC-Conservator Party - since feb. 2011
 - until sep. 2011
 
independent  - since sep. 2011

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party - until feb. 2011
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2011
 - until sep. 2011
The progressist parliamentary group - since sep. 2011
 - until may 2012
Senator non-attached - since may 2012

Standing committees

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until may 2011 Treasurer

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia 
 Friendship parliamentary group with Malta 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 12 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 22, din care 3 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 14 october 2019, 22:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro