Cătălin CHERECHEȘ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.26 MARAMUREȘ, colegiul uninominal nr.2
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator
data încetarii mandatului: 30 mai 2011 - demisie
înlocuit de: Florin-Cristian Tătaru

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în feb. 2010
 
independent  - din feb. 2010
 - până în mai 2010
PNL-Partidul Național Liberal - din mai 2010
 - până în sep. 2010
 
independent  - din sep. 2010

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în mar. 2010
Grupul parlamentar al deputaților independenți - din mar. 2010
 - până în mai 2010
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din mai 2010
 - până în sep. 2010

Comisii permanente
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare - Secretar (până în mar. 2010)
Comisia pentru afaceri europene

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Georgia - până în mai 2011 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coasta de Fildeș - până în mai 2011
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză - până în mai 2011