Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Tudor Gavril Dunca Versiunea pentru printare

Tudor Gavril DUNCA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.25 MARAMURES
end of the mandate: 2 september 1997 - resignation
replaced by: Vasile Berci

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - since feb. 1997
 - until sep. 1997
 Secretary
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay - since feb. 1997
 - until sep. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Political declarations:1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 26 october 2021, 15:39
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro