Dragoș Petre DUMITRIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.3 ARGEȘ
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PRM-Partidul România Mare - până în mai 2007
PC-Partidul Conservator - din mai 2007

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare - până în mai 2007
Grupul parlamentar al Partidului Conservator - din mai 2007 Vicelider - din oct. 2007

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (din feb. 2006) - Secretar (apr. 2006 - iun. 2007)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (până în feb. 2006) - Secretar (din apr. 2005)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - până în dec. 2005 membru
  - din sep. 2006
 - până în iun. 2007
 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Austria - din dec. 2005 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ucraina 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia de Nord 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Islanda 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cehă 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda