Alexandru-Ioan ANDREI
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.19 GIURGIU
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în feb. 2019
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din feb. 2019

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în feb. 2019
Deputați neafiliați - din feb. 2019
 - până în iun. 2019
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din iun. 2019

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din sep. 2019)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (iun. - sep. 2019)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (până în iun. 2019) - Secretar (feb. 2018 - feb. 2019), Vicepreședinte (din feb. 2019)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
  Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Algeriană Democratică și Populară  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Japonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Lituania 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Australia