Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Iuliu Păcurariu Versiunea pentru printare

Iuliu PĂCURARIU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.13 CLUJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2004 - Secretary

Political party:
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party  Vice-Leader - until mar. 2004

Standing committees

(since sep. 2001)
(dec. 2003 - sep. 2004) - Vice-Chairperson

Special committees - joint
- Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:306 (in 136 plenary sittings)
Political declarations:24
Legislative initiatives: 13
Member of the25 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 16 october 2019, 15:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro