Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Valeriu Gheorghe Versiunea pentru printare

Valeriu GHEORGHE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 6 november 2007 - resignation
replaced by: Ioan-Silviu Lefter

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since feb. 2007)
Committee for Foreign Policy

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until nov. 2007 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until nov. 2007 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Albania - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic - until nov. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 21 plenary sittings)
Political declarations:15
Legislative initiatives: 18, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 12 april 2021, 4:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro