Sorin Mihai CĪMPEANU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since jun. 2017

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - until jun. 2017
Non-attached Members - since jun. 2017
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Romania - since may 2019
 - until jan. 2020
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jan. 2020

Standing committees
Committee for Education - Chairperson (since sep. 2019)
Committee for information technologies and communications (until sep. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until jun. 2020 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 
 Friendship parliamentary group with Hungary 
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland