Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Dan Nicolae Rahău Versiunea pentru printare

Dan Nicolae RAHĂU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001
 - until feb. 2004
 
independent  - since feb. 2004

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2004
Senator non-attached - since feb. 2004

Standing committees

(until sep. 2001)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 12 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 1
Member of the18 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 21 may 2019, 5:53
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro