Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (sen.)
1996-2000 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Teodor Viorel Meleșcanu Versiunea pentru printare

Teodor Viorel MELEȘCANU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.3
end of the mandate: 5 march 2012 - resignation

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2010 - feb. 2011 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2010 
 sep. 2009 - feb. 2010 

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
- Chairperson

Special committees - joint
Joint Commission of the Chamber of Deputies and the Senate for the elaboration of the legislative proposal for revision of the Constitution of Romania

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until mar. 2012 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - since mar. 2010
 - until mar. 2012
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - since mar. 2010
 - until mar. 2012
 Friendship parliamentary group with Georgia - since mar. 2010
 - until mar. 2012
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - since mar. 2010
 - until mar. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:648 (in 48 plenary sittings)
Legislative initiatives: 32, din care 9 promulgate legi
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 15 august 2020, 0:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro