Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Dorel-Constantin Onaca Versiunea pentru printare

Dorel-Constantin ONACA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jun. 2005
 
independent  - since jun. 2005

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until jun. 2005
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - since mar. 2006
 - until apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since apr. 2007

Standing committees
- Chairperson (until jun. 2005), Secretary (sep. 2008), Chairperson (since sep. 2008)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - until dec. 2005 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:22 (in 17 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 43, din care 3 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 september 2020, 8:07
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro