Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
speaches
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Petru Șerban Mihăilescu Versiunea pentru printare

Petru Șerban MIHĂILESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.36 TELEORMAN, uninominal college no.1

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2010
 
independent  - since feb. 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party - until feb. 2010
The progressist parliamentary group - since feb. 2010 Leader - since nov. 2011

Standing committees
(since mar. 2012)
(since feb. 2011)
(until feb. 2011) - Secretary (until feb. 2010)
(mar. - oct. 2010)

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:20 (in 18 plenary sittings)
Legislative initiatives: 12, din care 3 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 30 september 2020, 9:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro