Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Ion Predescu Versiunea pentru printare

Ion PREDESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ
end of the mandate: 14 june 2004 - resignation - HS nr.23/2004
replaced by: Constantin Dilly Serbanoiu

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2004 - Secretary - until jun. 2004
 sep. 2003 - feb. 2004 
 feb. - sep. 2003 

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
- Secretary

Special committees - joint
Committee for the elaboration of the bills concerning the revision of Romania's Constitution - Secretary
- Chairperson (since jun. 2001)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica - until jun. 2004
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until jun. 2004 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:396 (in 120 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 4, din care 3 promulgate legi
Member of the39 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 september 2020, 6:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro