Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Sorin Pantiş Versiunea pentru printare

Sorin PANTIŞ
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.33 SIBIU

Political party:
 
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since feb. 1999)
Committee for Labour and Social Protection (feb. 1997 - feb. 1999)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until feb. 1997)

Inquiry committees - joint
(since jun. 2000) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Mongolia - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 13 plenary sittings)
Legislative initiatives: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 june 2022, 23:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro