Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Maria-Antoaneta Dobrescu Versiunea pentru printare

Maria-Antoaneta DOBRESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader

Standing committees
(since jan. 2001)
(until sep. 2001)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (since mar. 2003)

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:180 (in 69 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 3, din care 1 promulgata lege
Member of the3 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 3 august 2020, 16:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro